AC1206JR-071R6L
Mfr.Part #
AC1206JR-071R6L
Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206
Stock
280
In Stock :
280
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Voltage - Rated :
200V
Published :
2012
Power Rating :
250mW
Resistance :
1.6Ohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
AC
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
650μm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
AC1206JR-071R6L
YAGEO AC1206JR-071R6L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.6Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C