AC1206JR-071R3L
Mfr.Part #
AC1206JR-071R3L
Description
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/4W 1206
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistance :
1.3Ohm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
650μm
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
AC
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Published :
Datasheets
AC1206JR-071R3L
YAGEO AC1206JR-071R3L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C