AC1206JR-071M6L
Mfr.Part #
AC1206JR-071M6L
Description
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.6mOhm
Tolerance :
±5%
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
AC1206JR-071M6L
YAGEO AC1206JR-071M6L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.6MOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C