AC1206JR-071M2L
Mfr.Part #
AC1206JR-071M2L
Description
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1206
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±5%
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
1.2mOhm
Height :
650μm
Published :
Voltage - Rated :
200V
Max Power Dissipation :
250mW
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm