AC1206FR-0768K1L
Mfr.Part #
AC1206FR-0768K1L
Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1206
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Power Rating :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated :
200V
Resistance :
68.1kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm