AC1206FR-075M1L
Mfr.Part #
AC1206FR-075M1L
Description
RES SMD 5.1M OHM 1% 1/4W 1206
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Resistance :
5.1mOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Published :
2012
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
AC1206FR-075M1L
YAGEO AC1206FR-075M1L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 5.1MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C