AC1206FR-075K9L
Mfr.Part #
AC1206FR-075K9L
Description
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
200V
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Resistance :
5.9kOhm
Tolerance :
±1%
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm