AC1206FR-0756R2L
Mfr.Part #
AC1206FR-0756R2L
Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206
Stock
206
In Stock :
206
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Published :
2012
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistance :
56.2Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
AC1206FR-0756R2L
YAGEO AC1206FR-0756R2L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 56.2Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C