AC1206FR-0756KL
Mfr.Part #
AC1206FR-0756KL
Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206
Tolerance :
±1%
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
56kOhm
Datasheets
AC1206FR-0756KL
YAGEO AC1206FR-0756KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 56kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C