AC1206FR-074K42L
Mfr.Part #
AC1206FR-074K42L
Description
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/4W 1206
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistance :
4.42kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
AC1206FR-074K42L
YAGEO AC1206FR-074K42L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 4.42kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C