AC1206FR-0746K4L
Mfr.Part #
AC1206FR-0746K4L
Description
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±1%
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistance :
46.4kOhm
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
AC1206FR-0746K4L
YAGEO AC1206FR-0746K4L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 46.4kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C