AC1206FR-0727K4L
Mfr.Part #
AC1206FR-0727K4L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Resistance :
27.4kOhm
Composition :
Thick Film
Series :
AC
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
650μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
250mW