AC1206FR-071R3L
Mfr.Part #
AC1206FR-071R3L
Description
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.3Ohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Metric) :
Height :
650μm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
AC1206FR-071R3L
YAGEO AC1206FR-071R3L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C