AC1206FR-07133RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC1206FR-07133RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 133 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Height :
650μm
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Composition :
Thick Film
Series :
AC
Published :
2012
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
133Ohm
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
3216
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Imperial) :
Datasheets
AC1206FR-07133RL
YAGEO AC1206FR-07133RL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 133Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C