AC1206FR-07118KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC1206FR-07118KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 118K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Pbfree Code :
yes
Height :
650μm
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Voltage - Rated :
200V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
118kOhm
Series :
AC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
AC1206FR-07118KL
YAGEO AC1206FR-07118KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 118kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C