AC0805KKX7RYBB103
Mfr.Part #
AC0805KKX7RYBB103
Description
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
2mm
Voltage - Rated :
250V
Height :
950μm
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Capacitance :
10000pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Width :
1.25mm
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Datasheets
AC0805KKX7RYBB103
YAGEO AC0805KKX7RYBB103
AC 10000pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)