AC0805KKX7R9BB224
Mfr.Part #
AC0805KKX7R9BB224
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Product Category :
Ceramic Capacitors
AC
Material :
Ceramic
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Published :
2018
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.22µF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
2mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Width :
1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Height :
950μm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
Datasheets
AC0805KKX7R9BB224
YAGEO AC0805KKX7R9BB224
AC 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)