AC0805KKX7R8BB474
Mfr.Part #
AC0805KKX7R8BB474
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
AC
Multilayer :
WRAPAROUND
Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±10%
Width :
1.25mm
Height :
950μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
0.47µF
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Automotive
Datasheets
AC0805KKX7R8BB474
YAGEO AC0805KKX7R8BB474
AC 0.47μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)