AC0805KKX7R6BB475
Mfr.Part #
AC0805KKX7R6BB475
Description
CAP CER AUTO 4.7UF 10V X7R 0805
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status :
Active
Tolerance :
±10%
Capacitance Tolerance :
10%
Applications :
Automotive
Failure Rate :
Capacitance :
4.7 uF
Product Length :
2 mm
Product Width :
2 x 1.25 x 1.25 mm
Series :
AC
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.057 (1.45mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Features :
Lead Style :
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
10V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Height - Seated (Max) :
Datasheets
AC0805KKX7R6BB475
YAGEO AC0805KKX7R6BB475
AC 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm X7R ±10% 4.7uF