AC0805JR-078K2L
Mfr.Part #
AC0805JR-078K2L
Description
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/8W 0805
Voltage - Rated :
150V
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
0805
Case Code (Metric) :
2012
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
RECTANGULAR
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
yes
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
8.2kOhm
Datasheets
AC0805JR-078K2L
YAGEO AC0805JR-078K2L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 8.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C