AC0805JR-0762KL
Mfr.Part #
AC0805JR-0762KL
Description
RES SMD 62K OHM 5% 1/8W 0805
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
150V
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
62kOhm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
600μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
125mW
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
AC0805JR-0762KL
YAGEO AC0805JR-0762KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 62kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C