AC0805JR-073M9L
Mfr.Part #
AC0805JR-073M9L
Description
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/8W 0805
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
600μm
Series :
AC
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
150V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
AEC-Q200
Resistance :
3.9MOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
AC0805JR-073M9L
YAGEO AC0805JR-073M9L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 3.9MOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C