AC0805JR-072R4L
Mfr.Part #
AC0805JR-072R4L
Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
150V
Resistance :
2.4Ohm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
AC0805JR-072R4L
YAGEO AC0805JR-072R4L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 2.4Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C