AC0805JR-071M5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0805JR-071M5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/8W 0805
Stock
330
In Stock :
330
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
1.5mOhm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
150V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Surface Mount :
yes
Published :
2012
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Max Power Dissipation :
125mW
JESD-609 Code :
e3
Height :
600μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
AC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
AC0805JR-071M5L
YAGEO AC0805JR-071M5L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.5MOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C