AC0805JR-071K6L
Mfr.Part #
AC0805JR-071K6L
Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/8W 0805
Stock
200
In Stock :
200
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Published :
2012
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
2012
Resistance :
1.6kOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
150V
Case Code (Imperial) :
Datasheets
AC0805JR-071K6L
YAGEO AC0805JR-071K6L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.6kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C