AC0805JR-0716RL
Mfr.Part #
AC0805JR-0716RL
Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/8W 0805
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±5%
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
16Ohm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
600μm
Max Power Dissipation :
125mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
yes
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Voltage - Rated :
150V
Datasheets
AC0805JR-0716RL
YAGEO AC0805JR-0716RL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 16Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C