AC0805FR-0776K8L
Mfr.Part #
AC0805FR-0776K8L
Description
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/8W 0805
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Thick Film
Height :
600μm
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
150V
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
yes
Resistance :
76.8kOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Tolerance :
±1%
Datasheets
AC0805FR-0776K8L
YAGEO AC0805FR-0776K8L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 76.8kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C