AC0805FR-0766K5L
Mfr.Part #
AC0805FR-0766K5L
Description
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/8W 0805
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
66.5kOhm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Termination :
SMD/SMT
Height :
600μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
150V
Case Code (Imperial) :
AC
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
33 Weeks
Datasheets
AC0805FR-0766K5L
YAGEO AC0805FR-0766K5L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 66.5kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C