AC0805FR-074R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0805FR-074R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
5.499807mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
AC
Max Power Dissipation :
125mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
4.7ohm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
600μm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
33 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm