AC0805FR-074K87L
Mfr.Part #
AC0805FR-074K87L
Description
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
5.499807mg
JESD-609 Code :
e3
Thick Film
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
33 Weeks
Voltage - Rated :
150V
Resistance :
4.87kOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
AC0805FR-074K87L
YAGEO AC0805FR-074K87L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 4.87kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C