AC0805FR-07475KL
Mfr.Part #
AC0805FR-07475KL
Description
RES SMD 475K OHM 1% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
475kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Voltage - Rated :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
AC0805FR-07475KL
YAGEO AC0805FR-07475KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 475kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C