AC0805FR-0741K2L
Mfr.Part #
AC0805FR-0741K2L
Description
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/8W 0805
Voltage - Rated :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
41.2kOhm
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
AC0805FR-0741K2L
YAGEO AC0805FR-0741K2L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 41.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C