AC0805FR-072K26L
Mfr.Part #
AC0805FR-072K26L
Description
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/8W 0805
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
2.26kOhm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
150V
ROHS3 Compliant
Datasheets
AC0805FR-072K26L
YAGEO AC0805FR-072K26L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 2.26kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C