AC0805FR-0727K4L
Mfr.Part #
AC0805FR-0727K4L
Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/8W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
150V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
27.4kOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW