AC0805FR-07215KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0805FR-07215KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 215K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Series :
AC
Factory Lead Time :
33 Weeks
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
215kOhm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Voltage - Rated :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
600μm
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C