AC0805FR-071K1L
Mfr.Part #
AC0805FR-071K1L
Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/8W 0805
Max Power Dissipation :
125mW
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Power Rating :
125mW
Resistance :
1.1kOhm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
AC0805FR-071K1L
YAGEO AC0805FR-071K1L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.1kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C