AC0805FR-07110KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0805FR-07110KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 110K OHM 1% 1/8W 0805
Stock
266
In Stock :
266
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
110kOhm
Working Voltage :
150V
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
125mW
Series :
AC
Case Code (Imperial) :
0805
Surface Mount :
yes
Published :
2012
Factory Lead Time :
33 Weeks
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
600μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
150V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
AC0805FR-07110KL
YAGEO AC0805FR-07110KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 110kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C