AC0603KRX7R9BB103
Mfr.Part #
AC0603KRX7R9BB103
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
10000pF
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.8mm
Published :
2018
Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
AC
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Height :
900μm
TR, Paper, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
WRAPAROUND
Datasheets
AC0603KRX7R9BB103
YAGEO AC0603KRX7R9BB103
AC 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)