AC0603KRX7R8BB222
Mfr.Part #
AC0603KRX7R8BB222
Description
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603
Product Category :
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Published :
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
900μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
2200pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
33 Weeks
Applications :
Automotive
Width :
0.8mm
AC
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
25V