AC0603KRX7R7BB224
Mfr.Part #
AC0603KRX7R7BB224
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Length :
1.6mm
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
900μm
HTS Code :
Width :
0.8mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
TR, Paper, 7 Inch
Material :
Ceramic
Capacitance :
0.22µF
Surface Mount :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
Automotive
Datasheets
AC0603KRX7R7BB224
YAGEO AC0603KRX7R7BB224
AC 0.22μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)