AC0603KRX7R7BB103
Mfr.Part #
AC0603KRX7R7BB103
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1.6mm
Voltage - Rated :
16V
AC
Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Temperature Coefficient :
X7R
e3
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
Width :
0.8mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
Height :
900μm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10000pF
Datasheets
AC0603KRX7R7BB103
YAGEO AC0603KRX7R7BB103
AC 10000pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)