AC0603JRX7R0BB102
Mfr.Part #
AC0603JRX7R0BB102
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER AUTO 1NF 100V X7R 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
1000 pF
Series :
AC
Features :
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
AC0603JRX7R0BB102
YAGEO AC0603JRX7R0BB102
AC 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm X7R ±5% 1000pF