AC0603JRNPOYBN470
Mfr.Part #
AC0603JRNPOYBN470
Description
CAP CER 47PF 250V C0G/NPO 0603
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
900μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
AC
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
Automotive
33 Weeks
Length :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
47pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±5%
Width :
0.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Material :
Ceramic
WRAPAROUND
Datasheets
AC0603JRNPOYBN470
YAGEO AC0603JRNPOYBN470
AC 47pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)