AC0603JRNPOYBN101
Mfr.Part #
AC0603JRNPOYBN101
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 100PF 250V C0G/NPO 0603
Stock
250
In Stock :
250
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Material :
Ceramic
Capacitance :
100pF
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
250V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
900μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Pbfree Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
2018
Width :
0.8mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
AC
Ratings :
AEC-Q200
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Applications :
Automotive
Datasheets
AC0603JRNPOYBN101
YAGEO AC0603JRNPOYBN101
AC 100pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)