AC0603JR-07820RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0603JR-07820RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 820 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
0603
Resistance :
820ohm
Height :
558.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Published :
2012
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Series :
AC
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Datasheets
AC0603JR-07820RL
YAGEO AC0603JR-07820RL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 820Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C