AC0603JR-076K8L
Mfr.Part #
AC0603JR-076K8L
Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
558.8μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
6.8kOhm
Datasheets
AC0603JR-076K8L
YAGEO AC0603JR-076K8L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 6.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C