AC0603JR-075K6L
Mfr.Part #
AC0603JR-075K6L
Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
2.012816mg
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
AC
Case Code (Metric) :
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
EAR99
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
100mW
Max Power Dissipation :
100mW
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
5.6kOhm
Datasheets
AC0603JR-075K6L
YAGEO AC0603JR-075K6L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 5.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C