AC0603JR-07200KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AC0603JR-07200KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 200K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
AC
Tolerance :
±5%
Resistance :
200kOhm
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Height :
558.8μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Factory Lead Time :
33 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
Published :
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
AC0603JR-07200KL
YAGEO AC0603JR-07200KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 200kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C