AC0603JR-0715KL
Mfr.Part #
AC0603JR-0715KL
Description
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
15kOhm
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Thick Film
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
AC0603JR-0715KL
YAGEO AC0603JR-0715KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 15kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C