AC0603FR-0757K6L
Mfr.Part #
AC0603FR-0757K6L
Description
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
1608
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Termination :
SMD/SMT
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
57.6kOhm
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Height :
550μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
AC0603FR-0757K6L
YAGEO AC0603FR-0757K6L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 57.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C